Podjetno v novo šolsko leto

OŠ Šmarjeta že tretje leto sodeluje pri podjetniških aktivnostih, ki jih organiziramo dolenjske osnovne in srednje šole v sodelovanju z Razvojnim centrom Novo mesto, financira pa SPIRIT Slovenija, javna agencija, ob finančni podpori Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Učenci so že septembra zavihali rokave in se udeležili dogodka Z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti, ki je potekal 29. in 30. septembra ter 6. oktobra 2022 na OŠ Šentjernej. Izziv z naslovom (Ne)Odvisni od energije je podal Razvojni center Novo mesto v sodelovanju s podjetjem Ensi d.o.o., učenci pa so razmišljali, kako bi izboljšali energetsko učinkovitost svojih šol. Učenci OŠ Šmarjeta so predlagali zeleno streho, ki bi poleg toplotne regulacije poskrbela tudi za popestritev videza šole.

Na Startup vikendu, ki smo ga 11. in 12. novembra 2022 izvedli pri nas, pa so učenci razvijali lastne podjetniške ideje kot rešitve za probleme, ki so jih zaznali v svojem okolju, pri sebi ali svojih bližnjih. Pod vodstvom zunanjega mentorja Alekseja Metelka so oblikovali poslovne načrte. V okviru tega so raziskali trg, predvideli rešitve, ustvarili prototipe, izdelali stroškovnike in pripravili predstavitve, ob tem pa se učili tudi timskega dela in sodelovanja. Startup vikend se je zaključil s petminutnimi pitchi pred komisijo, ki sta jo sestavljala uspešna podjetnika Natalija Zorman in Milan Radivojević. Učencem sta dala dragocene povratne informacije, podprte z lastnimi izkušnjami, določila pa sta tudi zmagovalce. Prvo mesto in glavno nagrado je osvojila ekipa Rain Hero z Osnovne šole Frana Metelka Škocjan. Učenke OŠ Šmarjeta pa so z idejo HoldPen osvojile nagrado za naj podjetniško idejo po izboru občinstva, za kar jim iskreno čestitamo.

Učenci se bodo v prihodnjih mesecih udeležili še tekmovanja podjetniških idej Popri.

Ta vnos je bil objavljen v Novice. Zaznamek za trajno povezavo.