Podjetniške aktivnosti 2021

Učenci OŠ Šmarjeta se tudi v letošnjem šolskem letu udeležujejo podjetniških aktivnosti, ki jih organiziramo osnovne šole Šmarjeta, Šentjernej, Brusnice in Frana Metelka Škocjan v sodelovanju z Razvojnim centrom Novo mesto, financira pa SPIRIT Slovenija, javna agencija ob finančni podpori Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. V septembru so se učenci tako udeležili izziva Z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti, 5. in 6. novembra 2021 pa Startup vikenda 2021. Dogodek je bil zaradi trenutnih razmer izveden delno v živo, delno pa preko spleta: učenci so delali kot ekipe na svojih šolah, med seboj (in z zunanjimi mentorji) pa so bili povezani preko zooma. OŠ Šmarjeta so zastopali Gaja Mlakar, Rika Macedoni, Lara Gorišek, Lia Zorko, Blaž Hočevar, Aljaž Malenšek in Luka Perme.

Medtem ko je na prvem dogodku izziv postavil Razvojni center Novo mesto v sodelovanju s Splošno bolnišnico Novo mesto, so učenci tokrat razvijali lastne podjetniške ideje kot rešitve za probleme, ki so jih zaznali v svojem okolju, pri sebi, bližnjih ali prijateljih. Skozi proces oblikovanja poslovnega načrta jih je vodil zunanji mentor Darjan Zlobec. Učenci so oblikovali rešitve, raziskali trg, ustvarili prototipe, izdelali stroškovnike in pripravili predstavitve. V dveh dneh so pridobili veliko znanja o podjetništvu, razvijali pa so tudi ustvarjalnost, timsko delo in sodelovanje. Med dogodkom se jim je pridružil skriti gost Rok Škrlep, ki je poskrbel za dodatno motivacijo, pa tudi za smeh in sprostitev, saj je iz rokava stresel kar nekaj šal. Startup vikend se je zaključil s petminutnimi predstavitvami strokovni komisiji v sestavi podjetnikov Helene Saje in Matije Vučka, ki sta ocenila delo učencev in jim podala dragocene povratne informacije. Ideja Ščetkoket učencev OŠ Šmarjeta je bila ocenjena kot najboljša, zato so osvojili 1. mesto in s tem glavno nagrado – obisk sobe pobega v Novem mestu. Vsem učencem iskreno čestitamo in jim želimo, da se bodo tako dobro odrezali tudi na tekmovanju podjetniških idej Popri.

Ta vnos je bil objavljen v Novice 2021. Zaznamek za trajno povezavo.